Молодь обирає ВДВ
Триває вступна кампанія-2016. Про особливості прийому до вищих військових навчальних закладів та зміни у навчанні розповідає директор Департаменту військової освіти та науки Міністерства оборони України генерал-майор Ігор Толок
— Ігоре Вікторовичу, розкажіть про особливості цьогорічного вступу до вищих військових навчальних закладів.
— Особливістю цьогорічної вступної кампанії до ВВНЗ, як і двох попередніх, є те, що вона здійснюється в умовах проведення антитерористичної операції. Також поновлено прийом на навчання для потреб інших військових формувань, таких як Національна гвардія, Держприкордонслужба, Державна спеціальна служба транспорту та Генпрокуратура. При цьому вимоги до кандидатів на навчання у ВВНЗ залишаються високими. Наприклад, необхідно пройти психологічний відбір та медичний огляд, здати фізичну підготовку.
У цілому конкретні вимоги до абітурієнтів, наприклад, мінімальний бал, визначаються в кожному військовому виші. Ознайомитися з ними можна на сайтах цих закладів.
Конкурсний відбір (вступні випробовування) до ВВНЗ відбудеться з 16 по 25 липня, а до Харківського університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба — 15-25 липня.
Також змінені строки вступу на навчання до вищих військових навчальних закладів. Зарахування вступників, які будуть навчатися як курсанти, здійснюватиметься до 26 липня, як студенти — до 6 серпня.
— Які категорії абітурієнтів матимуть право вступу до ВНЗ поза конкурсом?
— За поданням Міністерства освіти і науки України, Верховна Рада України прийняла зміни до Закону України «Про вищу освіту». Передбачається, що держава забезпечує певній категорії осіб (військовослужбовцям, які мають статус учасника бойових дій, дітям, один із батьків яких загинув (пропав безвісти) у районі проведення АТО, бойових дій чи збройних конфліктів або помер унаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних у районі проведення антитерористичної операції, бойових дій чи збройних конфліктів, а також унаслідок захворювання, одержаного в період участі в антитерористичній операції, дітям, один із батьків яких загинув під час масових акцій громадянського протесту або помер унаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час масових акцій громадянського протесту, дітям, зареєстрованим як внутрішньо переміщені особи, зокрема дітям, які навчаються за денною формою навчання у вищих навчальних закладах) до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, державну цільову підтримку для здобуття вищої освіти у державних та комунальних навчальних закладах.
Але порядок та умови надання державної цільової підтримки має визначатися рішенням Кабінету міністрів України. А такого рішення поки що немає.
Водночас низкою законів передбачено вступ на навчання до вищих навчальних закладів поза конкурсом певних категорій громадян. Це Закони України «Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про статус ветеранів війни і гарантії їх соціального захисту», «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чоронобильської катастрофи».
— Минулого року учасники АТО мали право замість складання зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) вступати до ВВНЗ за результатами вступних випробувань. Чи зможуть вони скористатися цим правом цього року?
— Міністр оборони України підписав наказ, згідно з яким для певної категорії осіб (військовослужбовці військової служби за контрактом, військовослужбовці строкової служби у рік звільнення з лав ЗСУ) вступ до військових вишів буде відбуватися без ЗНО (вони складатимуть вступні екзамени безпосередньо у ВВНЗ).
Випускники військових ліцеїв, які закінчили навчання в рік вступу до ВВНЗ, беруть участь у конкурсі за результатами вступних екзаменів з конкурсних предметів у ВВНЗ або результатами ЗНО за їхнім вибором.
— Які військові спеціальності найпопулярніші серед абітурієнтів?
— Кількість абітурієнтів, які бажають навчатися у ВВНЗ, значно зросла, попри те, що обсяги замовлення були суттєво збільшені.
Як і в попередні роки, найпопулярнішими залишаються спеціальності, за якими готують фахівців для Високомобільних десантних військ, підрозділів спеціального призначення та військової розвідки, моряків та льотчиків. Саме на ці спеціальності спостерігається найбільший конкурс серед абітурієнтів.
— Які зміни внесені до навчальних програм у зв’язку з проведенням АТО?
— Безумовно, з урахуванням досвіду проведення антитерористичної операції за останні два роки внесено значні зміни до програми навчання всіх категорій військовослужбовців. Було проведено низку науково-практичних конференцій у навчальних закладах, розроблено рекомендації безпосередніх учасників АТО, які згодом були внесені до методичних збірників. Також майже на 25% збільшено практичну складову навчання. Планується довести практичну складову до 70%.
— Чи є вже результати цих змін?
— Зазначу, що в лютому 2016 року відбувся достроковий випуск слухачів і курсантів ВВНЗ, після чого ми отримали та проаналізували всі звіти екзаменаційних комісій. Цього року за рішенням начальника Генерального штабу — Головнокомандувача Збройних Сил України головами всіх екзаменаційних комісій призначені тільки офіцери з військ, які мали практичний бойовий досвід. І всі без винятку звіти мають позитивний характер. Екзаменаційні комісії відзначають, що практична підготовка курсантів значно покращилася.
— За якими схемами планується здійснювати підготовку військових фахівців: «курсант» чи «студент — курсант»?
— У вищих військових навчальних закладах підготовка військових фахівців здійснюється за схемою «курсант». Проте у нас залишилися навчальні підрозділи, де буде проводитися підготовка за схемою «студент — курсант». Це кафедри військової підготовки Національного авіаційного університету (м. Київ), Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, Одеського державного екологічного університету, Національного університету біоресурсів і природокористування (м. Київ).
— Багатьох цікавить можливість навчатися на тримісячних курсах при ВВНЗ з отриманням первинного офіцерського звання «молодший лейтенант».
— Минулого року начальник Генерального штабу — Головнокомандувач ЗСУ поставив завдання внести зміни до Положення про проходження військової служби в Збройних Силах України, які б врегулювали питання щодо присвоєння офіцерського звання військовослужбовцям військової служби за контрактом, які мають вищу освіту освітньо-кваліфікаційного ступеня не нижче «бакалавра».
Для якісної підготовки зазначеної категорії військовослужбовців розроблено тримісячні програми. На курси направляються військовослужбовці військової служби за контрактом, які за своїми службовими і діловими якостями гідні стати офіцерами. Переважна більшість цих військовослужбовців є учасниками АТО. Вже здійснено четвертий набір. Після завершення курсів військовослужбовці повертаються до частин на офіцерські посади.
Бесіду вели Роман ТУРОВЕЦЬ,
Олена КРУГЛЄНЯ
Військові університети, академії, інститути та факультети військової підготовки
Національний університет оборони України
Національна академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного (місто Львів)
Військова академія (місто Одеса)
Факультет військової підготовки Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут»
Харківський університет Повітряних Сил імені Івана Кожедуба
Факультет військово-морських сил Одеської національної морської академії
Військовий інститут Київського національного університету імені Тараса Шевченка
Житомирський військовий інститут імені С.П. Корольова
Військово-юридичний факультет Національного юридичного університету України імені Ярослава Мудрого (місто Харків)
Військовий інститут телекомунікацій та інформатизації (місто Київ)
Українська військово-медична академія (місто Київ)
http://na.mil.gov.ua