Десантно-штурмові війська (ДШВ) Збройних Сил України – окремий рід військ ЗС України, що характеризується високою маневреністю та автономністю дій, призначений для швидкого розгортання з метою прикриття (оборони) окремих напрямків (районів), ведення наступальних (штурмових) дій, а також охоплення противника повітрям, ведення бойових дій у його тилу.
Ведення операцій (бойових дій) Десантно-штурмовими військами дозволить розширити зону ведення воєнних дій від переднього краю до тилової границі, посіяти паніку та паралізувати дії противника і його волю до опору, дезорганізувати його систему управління військами і зброєю, роботу тилу та тим самим створити сприятливі умови для перемоги навіть над переважаючими силами противника.
Бойовий склад Десантно-штурмових військ за функціональним призначенням (цілями, завданнями і функціями, укомплектованістю, оснащеністю) відноситься до сил негайного реагування ЗС України та інших складових сил оборони держави.
Організаційно до складу ДШВ ЗС України входять:
командування ДШВ ЗС України, як орган військового управління оперативного рівня, що виконує функції генерування, планування застосування та управління діями військ;
бойові з’єднання, військові частини, підрозділи бойового та тилового забезпечення.
За функціональним призначенням бойові з’єднання, військові частини та підрозділи Десантно-штурмових військ розподіляють на десантно-штурмовий та повітрянодесантний компоненти.
Десантно-штурмовий компонент — десантно-штурмові та аеромобільні підрозділи, військові частини, з’єднання, які призначені для ведення десантно-штурмових дій.
Повітрянодесантний компонент — парашутно-десантні, десантно-штурмові підрозділи, військові частини, з’єднання та повітрянодесантна військова частина, які призначені для ведення бою, бойових дій різними за складом та характером завдань, що виконуються повітряними десантами.
У складі повітрянодесантної та десантно-штурмових бригад можливо виділити окремо штурмовий компонент, що характеризується поєднанням високої тактичної мобільності та підвищеними (у порівнянні з лінійними підрозділами) вогневими можливостями. Штурмовий компонент складають тактичні групи, створені на основі десантно-штурмових, парашутно-десантних батальйонів (рот), підсилених танковими, артилерійськими, зенітними (зенітно-артилерійськими) підрозділами, а також підрозділами бойового забезпечення та логістики. Найбільш доцільно застосовувати дані тактичні групи для подолання укріплених районів, опорних пунктів противника, знищення (виведення з ладу) його важливих об’єктів, що мають достатнє фортифікаційне обладнання та розвинуту систему охорони і оборони.
День святкування – 21 листопада
Військові частини (підрозділи) забезпечення призначені для:
забезпечення функціонування пунктів управління Командування Десантно штурмових військ Збройних Сил України, їх охорони та оборони;
забезпечення обміну інформації, розгортання та підтримання у постійній готовності до використання та експлуатації інформаційних систем, засобів інформатизації та автоматизованих систем управління військами;
забезпечення військових частин (підрозділів) Десантно штурмових військ повітрянодесантною технікою і майном.