95-ТА ДЕСАНТНО-ШТУРМОВА БРИГАДА: НАЙЦІКАВІШІ ФАКТИ

Пропонуємо вам познайомитися з десантниками 95 бригади. Ще в березні 2014 року військовослужбовці полишили місце постійної дислокації та поїхали на Донбас боронити Батьківщину. Вони одні із перших дали відсіч агресору та показали світу справжнього українського десантника.

1. Минулого року бригада відзначила 25 років. У 1992 році сформували 95 навчальний центр підготовки молодших спеціалістів Аеромобільних військ. У 1996 році навчальний центр переформували у 95 окрему аеромобільну бригаду.

2. У 1993 році відбулося перше десантування особовим складом центру. З того часу десантники виконали понад 100 000 стрибків з парашутом.

3. Окремою сторінкою у розвитку бригади стала війна на Сході України. Десантники 95 бригади 2014 року звільняли Слов’янськ, Краматорськ, Лисичанськ та інші міста Донбасу, які знаходилися під окупацією.

4. Найдовший рейд у тилу ворога, який став найвизначнішим у новітній світовій військовій історії здійснили військовослужбовці 95 бригади під керівництвом тодішнього комбрига, а зараз генерала- лейтенанта Михайла Забродського. З 19 липня до 10 серпня українська армія пройшла ворожими тилами понад 400 км. Під час спецоперації десантники 95 бригади вступали у збройні зіткнення з регулярними частинами РФ.

Близько 400 бійців із 1-го і 13-го окремого аеромобільних батальйонів 95-ї окремої аеромобільної бригади брали безпосередню участь у рейді.

5. 26 травня 2014 року почалися бої за Донецький аеропорт. Ворог на підтримку своїм вислав 10 КАМАЗів з особовим складом та всіма можливими засобами ведення вогню. Перших два КАМАЗи, які рухалися до нового терміналу, були знищені перехресним вогнем штурмової групи 95 бригади. Кількість українських бійців була вдесятеро менше противника.

6. У липні 2014 року підрозділи Збройних Сил України потрапили в оточення противника, з якого не мали змоги вийти. Підполковник Мордвінов Сергій Леонідович увійшов в групу військових, які за допомогою військово-транспортного літака АН-26 здійснювали десантування боєприпасів, засобів індивідуального захисту та продовольство оточеним бійцям за кілька кілометрів до кордону країни-агресора.

Внаслідок ворожих дій противника з території Російської Федерації та за підтримки російського винищувача, український літак підбили. Майже весь екіпаж загинув. Лише два військовослужбовця здійснили небезпечне десантування з палаючого літака на висоті понад 6000 м і вижили. Одним із них був підполковник Мордвінов Сергій Леонідович, заступник командира бригади, який після вдалого приземлення потрапив на неконтрольовану територію. Там його взяли в полон чеченські бойовики. В полоні він піддався тортурам: його били, намагалися спалити, декілька разів виводили на розстріл, погрожували відрубати верхні кінцівки. Полон тривав майже два місяці.

7. Військові 95 бригади брали участь у боях за Дебальцево. Майор Олександр Бордюг тримав оборону під Дебальцевим, яке було охоплено повністю силами противника. Саме його підрозділи штурмових загонів утримували “коридор” під час виводу підрозділів АТО з району виконання завдань у Дебальцево. Олександр Бордюг зі своїми бійцями останніми вийшли з окупованої території.

8. Військовослужбовці 95 окремої десантно-штурмової бригади нагороджені Орденом “За мужність”, Орденом “Богдана Хмельницького”, медаллю “Захисник Вітчизни” та званням “Герой України”.

Понад 100 військовослужбовців 95 окремої десантно-штурмової бригади нагороджені Орденом “За мужність” та Орденом “Богдана Хмельницького” – посмертно.

9. 24 серпня 2016 року Президент України Петро Порошенко вручив Бойовий прапор командиру частини, полковнику Олегу Гутю, який з грудня 2014 року командує 95 бригадою.

10. Військовий оркестр бригади є лауреатом багатьох всеукраїнських фестивалів та конкурсів. Зі складу музикантів військового оркестру 95-ї десантно-штурмової бригади в 2015 році створено гурт “Боривітер”, Які виконують лише авторські пісні. Серед них – “ВДВ України”, “95-та” та “Пам’яті героїв”, які стали відомими не лише в Україні.

www.armyfm.com.ua