Аналіз досвіду бойового застосування високо мобільних формувань збройних сил США в десантній операції «Гідна справа»(«Just Cause») (Панама, 20 – 25 грудня 1989 року)
Головною метою операції було: захист громадян США, які знаходились на території Панами, захист безпеки Панамського каналу, підтримка демократично обраних державних діячів Панами, арешт генерала Нор’єги (за рішенням американського суду), який з 1988 року знаходився в міжнародному розшуку. Для проведення операції було створене високомобільне угруповання збройних сил США до складу, якого входили: угруповання СВ США, що включало п’ять батальйонних груп (дві роти Сил спеціального призначення 7-го полку, три парашутних батальйони 75-го полку рейнджерів, 1-ша бригада 82-ї повітряно-десантної дивізії, дві роти морської піхоти з складу 2-ї дивізії морської піхоти, батальйону 17-го танкового полку, 7-го легкого дивізіону, батальйону 87-го піхотного полку 10-ї гірської дивізії та батальйону 6-го інженерного полку 5-ї інженерної дивізії).
Загальна чисельність військ, що брали участь у операції, становила 26000 військовослужбовців, на озброєнні яких було більше 100 одиниць бронетехніки (легкі танки M-551 Шерідан, БТР М113 і БМП ЛАВ-25), 140 гармат і мінометів (у тому числі, 105-мм гаубиці), до 350 пускових установок протитанкового керованого комплексу.
В интересах проведення операції було створено угруповання ВПС США, що мало до 30 літаків ТА і 170 ударних вертольотів АА, літаків-паливозаправників.
Перед початком вторгнення, сили національної оборони Панами налічували 12 тис. військовослужбовців. З них СВ – 11000 військовослужбовцців, до 30 БТР і бронемашин та більш ніж 50 гармат і мінометів;
ВПС – 500 військовослужбовців, 23 літаки і 20 вертольотів; ВМС – 400 військовослужбовців, 12 патрульних катерів.
Планом операції передбачалося силами: групи захоплення аеропорту Токумен (рота Сил специального призначення 7-го полку, 1-го парашутного батальйону 75-го полку рейнджерів захопити аеропорт, та забезпечити висадку посадочним способом підрозділів 1-ї бригади 82-ї повітряно-десантної дивізії;
групи захоплення аеропорту Ріо-Ато (рота Сил спеціального призначення 7-го полку, 2-го парашутного батальйону, 75-го полку рейнджерів захопити аеропорт та блокувати і роззброїти його гарнізон і охорону;
групи блокування Панамського каналу (дві роти морської піхоти зі складу 2-ї дивізії морської піхоти з важкою зброєю) блокувати “Міст Америк”через Панамський канал і забезпечити охорону бази ВПС США;
групи захоплення ГЕС (3-й парашутно-десантний батальйон 504-го парашутно-десантного полку 82-ї повітряно-десантної дивізії та 4-ї батальйону 17-го піхотного полку 7-го легкої піхотної дивізії) захопити плотини і споруди ГЕС «Мадден» та «Гатун», об’єкти в м. Колон і в’язницю в м. Гамбоа;
групи захоплення будівлі Міністерства оборони та Генерального штабу (5-й батальйон 87-ї піхотного полку 10-ї гірської дивізії та 4-ї батальйон 6-го піхотного полку 5-ї піхотної дивізії) за підтримки взводу танків М60А2 здійснити висування в столицю, захопити будівлі МО та Генерального штабу ЗС Панами та в подальшому блокувати столичний район і роззброїти гарнізон Форт-Амадор.
Операція почалася 20 грудня 1989 року. О 02.00 авіація ВПС та вертольотів АА нанесли бомбо-штурмовий удар по об’єктах в містах Панама, Колон, Ріо-Ато та Давид (рис. 1).
Транспортна авіація (111 літаків) ВПС США розпочалаа десантування парашутно-десантних частин СВ США в Панаму. З 84 літаків транспортної авіації (63 С-141, 19 С-130 и 2 С-5) було здійснене десантування підрозділів 75-го полку «рейнджерів» парашутним способом, після чого 27 літаків транспортної авіації (14 С-141, 10 С-5 і 3 С -130) здійснене десантування посадочним способом особового складу і техніки 82-ї ПДД на аеродроми Олбрук, Токумен та авіабазу Ховард. Після десантування моторизовані, і парашутно-десантні частини СВ США здійснили висування і атакували відповідно до поставлених завдань основні пункти дислокації ЗС Панами.
Протягом 20 грудня оперативно-тактичні групи СВ США в основному виконали поставлені перед ними найближчі завдання.
До ранку 21 грудня 1989 року було захоплені будівлі Генерального штабу та МО Панами, а столичний квартал заблоковано. Під час сутичок до 25 грудня осередковий опір в основному був ліквідований.
Рисунок 1 – Схема бойових дій високомобільних формувань збройних сил США в десантній операції «Гідна справа»
В перші два дні операції пошкодження отримали 15 літаків – чотири C-141 і одинадцять C-130, також були втрачені 4 вертольоти і ще 45 вертольотів отримали пошкодження. В ході операції, були застосовані найновітніші зразки бойової техніки, зброї та снарядів і саме тут відбувся перше бойове застосування літаків F-117A, бойових вертольотів АГ-64А, бронетранспортерів LAV-25, гранатометів АТ-4, приладів нічного видіння ANVIS -6S.
Втрати американців склали 23 вбитими і 324 пораненими. Панамці втратили 314 чоловік.
Таким чином, на основі аналізу досвіду бойових дій бойового застосування високо мобільних формувань збройних сил США в десантній операції «Гідна справа», можна зробити такі висновки:
а) за чисельністю військ і бойової техніки під час вторгнення США в Панаму було проведено саму масштабну повітряно-десантну операцію ЗС США, що була проведена після закінчення Другої Світової Війни;
б) застосування високомобільних формувань, на відміну попередніх операцій було зразковим – ретельно сплановані дії частин під час десантування і виконання найближчого завдання, організовані розвідка і взаємодія між сухопутним і повітряними компонентами угруповання;
в) під час їх підтримки сухопутних частин, з високим ступенем ефективності були застосовані літаки ТА та бойові вертольоти.