Бойові дії 1-ї бригади 1-ї Кавалерійської (аеромобільної) дивізії в операції «Утах» («Utah») (4 – 7 березня 1966 року)

Яскравим прикладом здійснення маневра «кільце», може служити операція «Утах»,  що була проведена в березні 1966 року.  На початок  1966 року силам НФВПВ вдалося оволодіти важливою ділянкою шляху № 1 від Чу Лайя до Куанг Нгая і перервати по ньому рух військових частин армії США.

  Свою операцію американці почали з ведення розвідки, яка велася головним чином підрозділами на вертольотах. Розвідкою було встановлено, що основні сили угруповання НФВПВ були зосереджені в районі населеного пункту  Чан Нгай. Мета операції полягала в оточенні та знищенні сил НФВПВ  та деблокування шляху № 1 (рис. 1). Для участі в операції були залучені 7 пб армії США та військ АРВ. З ранку 4 березня почалася вогнева підготовка  з ударів бойових вертольотів. Із  закінченням вогневої підготовки, з заходу від Чан Нгай було висаджено  дві аеромобільні групи: пдб АРВ і бмп зі складу дмп США. Обидві аеромобильні групи атаковали позиції противника з заходу Чан Нгай, але були зупинені вогнем і перейшли до оборони. Для посилення аеромобільних груп з ЧуЛая на протязі дня був перекинутий вертольотами ще один бмп.

Аеромобільні групи понесли значні втрати, особливо пораненими, яких не  вдавалося евакуювати з поля бою. Вночі з 4 по 5 березня артилерія з позицій, розташованих в районі Бінь Сон і авіація наносили безперервні вогневі удари по району розташування противника. Це дозволило  евакуювати поранених і доставити боєприпаси. З ранку 5 березня з бази Чу Лай був перекинутий автомобільним транспортом один бмп, який зайняв позиції північніше Чан Нгай.

Протягом дня в район бойових дій на позиції східніше від Чан Нгая, вертольотами був перекинутий  ще один пдб АРВ, а автомобільним транспортом два пб армії США.

Опівдні 5 березня всі ці сили за підтримки авіації розпочали атаку  за напрямками, що сходилися, яка, проте, була відбита контратакою сил НФВПВ. Під час цієї контратаки партизани частково прорвались на ділянці, що утримували підрозділи АРВ.

Намагаючись ліквідувати прорив, американці на цю ділянку перекинули вертольотами ще одну аеромобільну групу у складі бмп. Бойові дії тривали до вечора  5 березня.  Вночі з 6 по 7 березня в по підрозділам противника в районі селища Чан Нгай були нанесені удари авіації (із застосуванням напалму)  і артилерії,  але під покровом ночі значні сили партизан вирвалися з оточення (рис. 1).

Таким чином, на основі аналізу досвіду бойових дій 1-ї бригади  1-ї Кавалерійської  (аеромобільної) дивізії  в операції  «Утах», можна зробити такі висновки:

а) під час проведення операції було успішно впроваджено практику створення тактичних аеромобільних груп, які включали два основних бойових компонента: наземний і повітряний (наземний компонент включав парашутно-десантні та морської піхоти батальйони (роти) без БТР, а також підрозділи підтримки, бойового та матеріально-технічного забезпечення, а повітряний компонент частини (підрозділи) вертольотів армійської  авіації);

4-1

Рисунок 1 Схема бойових дій 1-ї Бригади  1-ї Кавалерійської (аеромобільної) дивізії  в операції  «Утах»

б) було успішно впроваджено практику перекидання аеромобільних тактичних груп декількома ешелонами і тим самим здійснене поступове нарощування бойового потенціалу угруповання високомобільних формувань в районі бойових дій;

в) під час проведення операції, успішно впроваджено практику здійснення маневру «кільце», досвід якого був врахований командуванням  армії  США у всіх наступних операціях.