Бойові дії 1-ї Кавалерійської (аеромобільної) дивізії в операції «Плейку» («Pleiku Campaign») (25 жовтня – 26 листопада 1965 року)

В жовтні 1965 року війська Народна армія Північного В’єтнаму (НАПВ) силами до дивизіи почали операцію на плато Тейнгуен (Центральне нагірря), оточили та атакували базу підрозділу спеціалього призначення армії США в Плей-Ме (провінція Плейку). Але, частинам армія Республіки В’єтнам (армія Південного В’єтнама) (АРВ) за підтримки авіації і артилерії армії США вдалося деблокувати табір спецпризначенців. Отримавши розвідувальні дані про відступ противника, командування армії США прийняло рішення переслідувати його, тому 1-а бригада 1-ї Кавалерійської (аеромобільної) дивізії в кінці жовтня була перекинута в провінцію Плейку і отримала завдання виявити та знищити розрізнені групи противника, що відступали. Площа району майбутніх бойових дій складала біля 2500 квадратних міль. Підрозділи 1- ої бригади за підтримки 1-го ескадрону 9-го кавалерійського полку ( кавп) здійснили висадку з вертольотів та атаковали підрозділи 33 полку НАПВ раніш, ніж ті встигли залишити Плей-Ме. Загін противника був розсіяний та знищений.

1 листопада група вертольотів-розвідників з 1-го ескадрону 9-го кавп виявила пересування противника в 13 кілометрах західніше Плей-Ме. Підрозділ, що висадився з вертольотів, після короткої атаки захопив 33-й польовий госпіталь НАПВ, в якому була знайдена карта району річки Дранг, де були позначені маршрути пересування військ НАПВ.

3 листопада були організовані три засідки, у складі взводу – одна безпосередньо на стежці вздовж річки Дранг і дві в декількох кілометрах північніше. Ввечері того ж дня в засідку біля річки потрапила посилена рота 66-го полку НАПВ, який почав висування в район ведення бойових дій. За підтримки роти Альфа 1-го батальйону 8-го кавп, що був перекинутий вертольотною групою з Дукка, рота полку НАПВ була знищена.

Після кількох діб інтенсивних повітряних ударів, атаки частин НАПВ на підрозділи бригади припинились. За даними розвідки, стало відомо, що командир батальйону 66-го полку НАПВ вирішив відійти і зосередити підрозділи полку в районі гори Чу-Понг, де здійснити перегрупування, після чого атакувати табір спеціального призначення армії США.

Незабаром, був захоплений перший полонений, який повідомив, що на схилах масиву Чу-Понг зосередилися підрозділи (до трьох батальйонів) НАПВ. Щоб цього не допустити, було вирішено перехопити ініціативу у противника, а саме здійснити висадку вертольотами підрозділ 1-ї бригади 1-ї Кавалерійської (аеромобільної) дивізії у фланг підрозділів батальйону 66-го полку НАПВ, що відступав. Таким чином за планом операції,1-му батальйону 7-го кавп було визначене завдання: за прикриттям бойових вертольотів здійснити висадку у визначену зону, здійснити пошук і знищення груп противника в околицях масиву Чу-Понг, де були зосереджені підрозділи НАПВ.

Після здійснення розвідувального польоту, для висадки батальйону була обрана зона висадки – велика галявина (до 100 метрів за фронтом і в глибину) у підніжжя гори, яка була оточена низькими деревами, яка отримала умовне позначенням «Ікс-Рей». За оцінкою штабу передбачалось, що на такій ділянці може одночасно здійснити приземлення до восьми вертольотів. Підрозділи батальйону повинні були перекинуті 16-ю вертольотами «Х’юї», які здатні десантувати 10-12 солдат. Таким чином, зазначена вертольотна группа була спроможна перекинути підрозділи батальйону в зону висадки за кілька рейсів.

Завантаження особового складу, озброєння підрозділів батальйону і їх доставка до зони висадки зайняли 30 хв.

Висадка підрозділів батальону здійснювалася таким чином, щоб першим висадилися рота Браво та штаб батальйону, які займали позиції з заходу і в центрі, а після цього роти Альфа та Чарлі, які мали завдання зайняти рубежі на півдні і північному заході зони висадки.

Рота Дельта була призначена в резерв та повинна була висадитися таким чином, щоб забезпечити підтримку вогнем на найбільш загрозливому напрямку.

1-й батальон 7 кавп, посилений підрозділами 2-го батальйону, мав здійснити висадку в долині Йа-Дранг поблизу від гірського масива Чу-Понг, в зоні висадки «Ікс-Рей» і розпочати операцію щодо пошуку і знищення сил противника в північному напрямку від гірського масива Чу-Понг.

Вогневу підтримку батальйону мали здійснювати 12 гармат (дві батареї 105-мм гаубиць) 11-го батальйону 21-го ап, вогневі позиції яких були розташовані в зоні висадки «Фалкон». Безпосередню вогневу підтримку з повітря, підрозділам батальйону мали надати озброєні НКР вертольоти 2-го батальйону 20-го ап. Перекидання і висадку підрозділів, мала здійснити рота 229-го ударного вертольотного батальйону на транспортних вертольотах UH-1.

Частини НАПВ та НФВПВ, що приймали участь в бойових діях, входили до фронту B-3.

Командний пункт заступника командувача фронтом, був розташований безпосередньо на схилі масиву Чу-Понг.

Підрозділи 33-го полку НАПВ, були витянути в тонкий ланцюг уздовж східного склону Чу-Понг.

 320-й полк НАПВ був розташований на кордоні з Камбоджею, в 16 км від зони висадки «Ікс-Рей».

Три батальйони 66-го полка НАПВ були розташовані в долині Йа-Дранг в безпосередній близькості від зони висадки «Ікс-Рей». З ранку 14 листопада вертольотами «Чинук» 12 гармат (две батареї 105-мм гаубиць) були перекинуті на 10 км на схід від зони «Ікс-Рей», внаслідок чого була створена перевага 3 до 1 на користь американців.

О 10.15 розпочалась артилерійська підготовка. О 10.35 по підрозділам противника були нанесені авіаційні удари вертольотами вогневої підтримки. О 10.48, після півгодинної вогневої підготовки, управління 1-го батальйону 7-го кавп і два взводи роти Браво почали висадку в долині Йа-Дранг. Але замість того щоб розподілити сили поза зоною приземлення та зайняти панівні висоти, більшість особового складу зосередилися біля центру, де було визначене місце командного пункту батальйону. В роздвідувальний дозор був відправлений 2-й взвод роти Браво.

3_1

Рисунок 1 Схема перекидання підрозділів 2-го батальйону 5-го Кавалерійського полку в зону висадки «Ікс-Рей»

Через п’ятнадцять хвилин командир батальйону отримав розпорядження: після висадки, ротою Альфа зайняти позиції західніше струмка (рис. 1). Це рішення виникло після того, як стало відомо від розвідувальної групи, що на горі Вони-Чу зоседилося угруповання противника (три батальйони НАПВ до 1600 чоловік).

Об 11.20 прибув наступний ешелон батальйону з часткою роти Браво та першим взводом роти Альфа. Відразу ж вгору по схилу масива були вислані патрулі. Було здійснене перегрупування, після чого рота Браво зайняла визначені позиції. О 12.00 було здійснене висадку останнього ешелону – частки роти Альфа. За наказом командира батальйону один взвод залишив фланг роти Браво та здійснив висування на позиції з західного боку струмка.

3_2

Рисунок 2 Схема оборони 1-го батальйону 7-го Кавалерійського полку зони висадки «Ікс-Рей»

О 12.15 два взводи роти Браво, які рухалися по джунглях до визначених позицій, зіткнулися з противником. Командир роти наказав, 1-му та 2-му взводам рухатися паралельно уздовж русла струмка, а 3-му продовжити рух за ними в якості резерву. Резерв знаходився в 100 м західніше від струмка, позаду другого взводу, який після вступу в бій, почав переслідувати противника, де і потрапив у засідку. Після відбиття атаки взвод був оточений противником і зайняв кругову оборону. О 12.30 рота Браво, зосередившись в сухому руслі річки, перейшла в наступ вгору по схилу масиву (рис. 2).

О 13.00 підрозділи НАПВ перейшли в наступ на всіх ділянках і 1-й взвод роти Браво був атакований з флангів групою з 30-40 бійців НАПВ та заліг під вогнем. Командир батальйону наказав зайняти оборону по всьому периметру зони висадки «Ікс-Рей».

3_3

Рисунок 3 Схема виконання подальшого завдання підрозділами 1-м батальйону 7-го Кавалерійського полку в зоні висадки «Ікс-Рей»

О 13.32 рота Чарлі, що зайняла позиції фронтом у напрямку на південь та південний – схід і вступила в бій. Тим часом, вертольоти доставили залишився особовий склад роти Aльфа і головні підрозділи роти Чарлі. Командир батальйону наказав роті Aльфа висунутися на лівий фланг роти Браво, що вже вела бій та створити західний фронт оборони. Підрозділи роти Чарлі у міру висадки займали позиції на лівому фланзі роти Альфа, утворюючи південний фронт оборони і з ходу вступали в бій. Управління батальйону зайняло позицію в тилу роти Браво (рис. 3).

О 13.45 командир батальйону викликав вогонь авіації і артилерії по позиціям, що були заяняті підрозділами НАПВ на горному масиві Вони-Чу, щоб не дати противнику наблизитися до позицій батальйону. Підрозділи НАПВ чисельністю до 150 чоловік атакували 3-й взвод роти Альфа, що займав оборону уздовж струмка і здійснював прикриття правого флангу роти Браво.

О 14.30 прибули останні відділення рот Чарлі і Дельта. Висадка здійснювалася під шаленим вогнем і американці понесли великі втрати. Вони зайняли позиції на залишеному фланзі роти Альфа. Рота Чарлі, що зайняла позиції по південному та південно-західному рубежі, була атакована батальойном НАПВ. Командир батальйону наказав, залишкам роти Дельти, зосередитися на фланзі Чарлі, тим самим розширити периметр оборони.

О 15.20 останні підрозділи батальону прибули в зону «Ікс-Рей». Взвод розвідки закрив проміжок в північно-східному напрямку від зони висадки і тим самим закрив периметр оборони.

До 15.45 весь особовий склад 1-го батальйону був доставлений в зону висадки «Ікс-Рей». Рота Дельта зайняла позиції фронтом на схід. Командири санітарних вертольотів відмовилися здійснювати посадку під інтенсивним вогнем противника. Тоді вертольоти вогневої підтримки з власної ініціативи почали доставляти боєприпаси, вивозити поранених і вбитих в зону висадки «Фалкон».

З припиненням атак підрозділів НАПВ, командир 1-го батальйону вирішив врятувати оточений взвод. Для цього роти Aльфа і Бета відтягнулися до сухого русла річки, щоб одночасним кидком прорватися до місця, де оборонявся 2-й взвод роти Aльфа. Атака почалася о 16.20, але майже відразу була зірвана, наштовхнувшись на інтенсивний вогонь противника.

О 17.00 з метою посилення 1-го батальйону вертольотною групою були висаджені підрозділи роти Браво 2-го батальона 7-го полку (рис. 4).

О 17.40 командир батальйону наказав ротам відступити на попередні позиції під прикриттям вогню артилерії і мінометів. До темряви роти зуміли зміцнити периметр. Вертольотами був доставлений запас води і боєприпасів. За перший день, 1-й батальйон 7-го кавп втратив вбитими і пораненими близько 110 чоловік. В сутінках бій почався з новою силою.

3_4

Рисунок 4 Схема перекидання підрозділів 1-го батальйону

7-го Кавалерійського полку в зону висадки «Ікс-Рей»

Протягом всієї ночі підрозділи НАПВ вели розвідку боєм на різних ділянках периметра, за винятком позицій роти Дельта. Кулеметним розрахунками було заборонено відкривати вогонь без наказу, щоб не видати положення своїх позицій.

Використавши резерви та не досягнувши мети, частини НАПВ почали відхід від зони висадки «Ікс-Рей». Рештки 1-го батальону було евакуйовано під прикриттям 2-го батальону 7-го кавп полку та 1-го батальону 5-го кавп, що здійснили висадку вертольотною групою, у повному складі.

О 07.45 підрозділи НАПВ перейшли в атаку на стику позицій рот Aльфа і Чарлі та о 7.55 прорвали оборону американців. Знов був викликаний вогонь артилерії. Підтримкою вогнем гаубиць призупинено атаку. Викликані два бомбардувальники, які скинули бомби з напалмом на пдірозділи противника.

О 9.10 почала висадку рота Aльфа 2-го батальйону, 3-й взвод якої, висадився першим, був негайно направлений на посилення роти Чарлі 1-го батальйону. Незабаром, атаки підрозділів НАПВ припинилися і вони відступили. О 9.41 командир батальйону посилив своїм резервним взводом позиції роти Чарлі. Вертольоти почали евакуацію поранених, для чого були викликані транспортні вертольоти CH-47. Тим часом, 2-й батальйон 5-го кавп пішим порядком рушив в зону «Ікс-Рей». Розгромивши на шляху висування один підрозділ НАПВ в опорному пункті, батальйон об 11.45 вийшов до південного рубіжу зони висадки. В зону висадки «Колумб» були перекинуті ще дванадцять одиниць 105-мм гаубиць.

Після 12.00 18 стратегічних бомбардувальників B-52 з метою підтримки наземних військ завдали бомбового удару по позиціям підрозділів НАПВ на горному масиві Чу-Понг.

Станом на 16.00 в зоні «Ікс-Рей» знаходилися 1-й батальйон, дві стрілецькі роти 2-го батальйону 1-го кавп, 2-й батальйон 5-го кавп. Підрозділи, що прибули, були розподілені по периметру оборони.

 О 04.30 16 листопада почалася атака. На атакованій ділянці був зосереджений вогонь всіх батальйонних мінометів та всіх 24 105-мм гаубиць вогневої підтримки. О 06.55 командир батальйону наказав влаштувати «шалену хвилину» 2 хвилини інтенсивної стрільби із стрілецької зброї по підрозділам противника, що ймовірно зосередився у навколишній території з метою спровокувати противника, що готується до атаки на передчасне виявлення себе. В результаті, було виявлено групу із 30 40 в’єтнамських бійців, що готувалися до атаки позиції роти Aльфа 2-го батальйону.

О 09.30 в зону «Ікс-Рей» зі сходу в пішому порядком із зони «Колумб» стали прибувати роти Чарлі і Дельта і штабна рота 2-го батальйону 7-го кавп, посилені ротою Aльфа 1-го батальйону 5-го кавп.

 О 09.55 ланка літаків А-1Е з 1-го ескадрону повітряних командос нанесла удар по території перед позиціями батальйону фугасними і осколковими бомбами, каністрами з напалмом і білим фосфором і обстріляв всі помічені цілі ракетами і вогнем бортових 20-мм гармат. Після цього підрозділи батальйону безперешкодно прочісали територію.

Об 11.55 розпочалася евакуація 1-го батальйону 7-го кавп. Першою була евакуйована рота Чарлі, що мала найбільші втрати. До цього моменту американські підрозділи в цілому втратили 79 чоловік вбитими і 120 пораненим. О 15.00 управління 1-го батальйону 7-го кавп залишило зону «Ікс-Рей».

 Разом, втрати «повітряної кавалеріі» з 14 по18 листопада склали 234 чоловіка вбитими і 246 пораненими. Противник, відповідно втратив 837 вбитими та 1300 пораненими.

 Таким чином, на основі аналізу досвіду бойових дйї 1-ї Кавалерійської (аеромобільної) дивізії в операції «Плейку», можна зробити такі висновки:

 а) командуванням 1-ї Кавалерійської (аеромобільної) дивізії, в умовах оточення і чисельної переваги противника, впроваджена успішна практика перекидання, висадки підрозділів на обмежені площадки приземлення декількома рейсами (ешелонами), при цьому застосовуючи обмежений склад транспортно-бойових вертольотів і нарощуючи сили угруповання в зоні висадки;

 б) з метою використання результатів раптовості дій, командуванням впроваджена практика успішної висадки підрозділів в безпосередній близькості від позицій противника;

в) впроваджена успішна практика безперервної підтримки бойовими вертольотами аеромобільних підрозділів відразу після їх висадки, з початком атаки та в ході виконання завдання;

г) набутий досвід щодо успішних дій розвідувальних груп, які для виконання завдань застосовували бойові вертольоти;

д) впроваджена практика дій підрозділів хімічних військ щодо маскування вертольотів постановкою димових завіс під час висадки підрозділів;

ж) впроваджена успішна практика здійснення маневру вертольотів під час висадки підрозділів в зоні висадки (в пункті бойового розходження вертольотні підрозділи залишали бойовий порядок і прямували до визначених площадок приземлення або об’єктів атаки за декількома маршрутами у складі рот, взводів);

к) командуванням дивізії отриманий успішний досвід поєднання дій аеромобільних підрозділів на землі з одночасним використанням вертольотів як засобу забезпечення маневру підрозділами групи на полі бою і могутнього вогневого засобу одночасно, що виявилось новим і ефективним способом досягнення тактичних завдань під час проведення операції.