Бойові дії угруповання морської піхоти та авіації армії США в операції «Старлайт» («Starlite») (18 – 24 серпня 1965 року)

Після отримання командуванням 3-ї дмп інформації, що 1-й полк національного фронту звільнення Південного В’єтнама (НФВПВ) (В’єтконг) готується атакувати американську базу Чулай (провінція Куангнгай), командуваням армії США було вирішено нанести випереджувальний удар по виявленим позиціям противника.

Операція «Старлайт», що була проведена в серпні 1965 року в Південному В’єтнамі передбачала одночасну висадку морського та повітряного десанту в районі селища Вантионг, південніше міста Чулай, що мала завершити оточення 1-го полку НФВПВ.

Для підтримки висадки десанту були визначені підрозділи 155-мм гармат і 203-мм самохідних гаубиць М-53, які здатні були вести вогонь прямо з бази Чулай. З повітря прикриття підрозділів морської піхоти здійснювали ескадрильї «Скайхоків», «Фантомів» і бойових вертольотів UH-1 «Х’юї».

Підготовка до висадки десанту розпочалася 9 серпня і тривала 7 днів.

В замислі операції передбачалося спочатку висадити роту морської піхоти на північне узбережжя півострова, з тим щоб створити вогневу позицію на панівній висоті і блокувати війська НФВПВ з півночі. Далі планувалося висадити морський і повітряний десанти на перешийок півострова з метою глибокого охоплення підрозділів НФВПВ і відсічі можливих шляхів їх відходу в напрямку шосе. На заключному етапі планувалося здійснити вогневе ураження противника і прочісування місцевості. В’єтнамці помітили приготування морпіхів до операції і вирішили нав’язати їм бій за своїми умовами. Однак вони відстежували головним чином підготовку до бойових дій вертольотів і не враховували можливість висадки з моря.

Командуванням угруповання збройних сил США до складу повітряного десанту були призначені три батальйони морської піхоти загальною чисельністю понад 5000 солдат, посилених танками М 48, батареєю 155-мм гармат і батареєю 107-мм мінометів.

З моря в бій мала вступити бойова амфібійна група (три десантних корабля і вертольотоносець). Вогневе забезпечення десанту мала здійснювала артилерія групи кораблів.

З повітря прикриття здійснювали дві штурмові і дві винищувальні ескадрильї (40 штурмовіків «Скайхок», 45 винищувачів «Фантомів»), ескадрилья вертольотів вогневої підтримки. Авіація базувалася на авіабазах Чу-Лай і Дананг.

З метою досягнення раптовості від попередньої вогневої підготовки американці відмовилися.

Висадка десанту у складі 4-х батальйонів і однієї роти морської піхоти почалась вранці 18 серпня. Відразу ж американці зіткнулися з жорстким опором противника. Основні бойові дії розгорнулися за висоту 43 і селища Анкуонг.

Завдяки артилерійській та авіаційній підтримці, підрозділам морської піхоти вдалося вибити противника із займаних ним позицій. До ночі основні сили морської піхоти повністю оточили противника. До кінця дня підрозділи НФЗПВ відступили, знайшовши пролом в периметрі оточення і, вранці 19 серпня більшість підрозділів НФЗПВ прорвалися. До 09.00 19 серпня висадка морської піхоти і вивантаження бойової техніки, що була задіяна за планом операції, були закінчені.

Протягом наступних днів морська піхота вела наступ на одному напрямі, притискаючи підрозділи НФЗПВ до узбережжя, яке знаходилося під обстрілом кораблів.

З виявленням підрозділів НФЗПВ, морські піхотинці припиняли прочісування, викликали вогонь артилерії по виявленим силам і наводили авіацію для нанесення ударів, і лише після нанесення вогневого ураження по позиціям противника, продовжували наступ.

Коли намітився прорив підрозділів НФЗПВ на стику морського і повітряного десантів, в цей район за викликом з вертольотоносця «Іводзіма» були висаджені резервні підрозділи морської піхоти (рис.1.1).

За оцінкою американського командування, в ході цієї операції було вбито близько 1500 солдат НФВПВ, знищено кілька сотень метрів підземних тунелів, бункерів, складів зброї і боєприпасів. Самі американці втратили 46 чоловік вбитими, 204 пораненими та 7 вертольотів і літак.

4_1

Рисунок 1.1 Схема бойових дій угруповання морської піхоти та авіації

армії США в операції «Старлайт»

Таким чином, в операції «Старлайт», впроваджений маневр «кільце», під час якого максимально ефективно було використані бойові спроможності різних родів військ, який виявився ефективним способом проведення операції за умов, що склалися і військові фахівці дійшли до висновку, що висока мобільність та високі вогневі спроможності дозволяють невеликому за чисельністю загону з мінімальними втратами розгромити переважаючі сили противника.