«Були дні, коли прилітало по 3 касети «Градів», а в кожній – по 40 снарядів»
АрміяInform продовжує публікувати розповіді наших захисників, які у 2014 році тримали оборону Луганського аеропорту. Наш співрозмовник Руслан — військовослужбовець однієї з десантних бригад ЗС України. В аеропорту він провів 98 діб.
Зведена група десантників, у складі якої був Руслан, прибула до Луганського аеропорту військово-транспортним літаком об 11 годині ранку 4 травня 2014 року. Тоді ніхто не думав, що охорона аеропорту переросте в запеклу оборону.
— Я думав, що це буде звичайна охорона… Уперше нас підняли по тривозі ще 1 березня. За добу потому ми приїхали до Мелітопольського аеропорту. Охороняли його близько 20 діб. Потім знялися та вирушили до міста Добропілля Донецької області, а згодом — до села Олександропіль Дніпропетровської області. Переночували, а близько 8 ранку підійшли до селища Пчолкіне на околиці Краматорська. Наша бойова машина десанту була єдиною із українським прапором, — пригадує Руслан.
Тоді 15 одиниць броньованої техніки заблокували проросійсько налаштовані активісти на південній околиці Краматорська. В результаті переговорів українські військові вийшли з оточення з особистою зброєю та на штатній техніці й попрямували 17 квітня 2014 року до місця постійної дислокації у Дніпропетровській області.
Згодом у ППД їм видали нові бронежилети, дали команду на збір і в літак. Коли прилетіли на нове місце побачили аеропорт із написом «Луганськ».
— Розвантажились. Довкола тихо та спокійно. Навіть не могли подумати, що вже за кілька тижнів тут стане дуже спекотно. У ніч проти 8 травня противник вдарив із ручного протитанкового гранатомета по електростанції, аби знеструмити аеропорт. На щастя, їм це не вдалося, — пригадав десантник.
У середині травня 2014-го в аеропорту стало «гаряче»
Зведена група десантників охороняла аеропорт та його працівників. Будували укріплення з підручних засобів. Екскаватором виривали окопи та бліндажі, які потім накривали всім, що змогли знайти в аеропорту.
У середині травня ситуація змінилась. Одного дня автобуси перестали привозити працівників в аеропорт. Десь за тиждень українські захисники вперше відчули на собі ворожий обстріл.
— Пригадую, як подивився в бік Луганська і побачив щось схоже на салют у небі. Близько хвилини, може трохи менше, розривалися снаряди. Вибухи були частими та надзвичайно голосними. Ми сховались в укриття, попередили наших та доповіли командуванню. А після дізнались, що це були «Гради», — каже Руслан.
Оборонці постійно вели спостереження за допомогою біноклів, оптичних прицілів, і якщо бачили розгортання «Градів», то займали свої місця. За словами Руслана, тоді ближніх боїв не було, стрілецьку зброю практично не застосовували. Ми не бачили противника.
— По нас постійно били артилерією. Обстрілювали з «Градів», самохідних артилерійських установок, мінометів. За день могли випускати по нас по 3 касети «Градів», а в кожній касеті по 40 снарядів.
— Кілька разів були такі обстріли, що нас могло засипати в окопі заживо. Так, було дуже страшно, тримались за руки з тими, хто був поруч в окопі. Намагались жартувати, розрядити обстановку, але все читалось по очах. Власне кажучи, ніхто не приховував, що страшно, — пригадує Руслан.
Тоді зазнав поранення уламком від снаряда «Град» лише один наш воїн. Його одразу вивезли з аеропорту. Побратими розповідали, що чоловік живий-здоровий, згодом звільнився з війська.
День ВДВ у Луганському аеропорту
Один із яскравих епізодів, який пригадує Руслан, це святкування Дня ВДВ 2014 року:
— Ми встановили на даху двоповерхової будівлі офіційний прапор тоді ще Високомобільних десантних військ України. Тепер цей прапор у мене вдома. Одягнули свої блакитні берети. Смажили картоплю на салі. До речі, з продуктами харчування проблем не було. Готували на вогнищі. Хлопці намагались будувати щось на зразок мангалів. Намагались у родинній обстановці відзначити свято. Алкоголю не було. Той день якраз минув тихо і спокійно. А ось із чим у нас був дефіцит в аеропорту, так це з цигарками…
Зведена група дніпропетровських десантників вийшла з Луганського аеропорту о 14:00 10 серпня 2014 року за командою. Вийшли під мінометним обстрілом, який тривав хвилин 20, а міни лягали дуже близько.
Колона дісталась до місця виходу неушкодженою, звідки за три доби її «перекинули» у район Дебальцевого. Руслан нагороджений медаллю «За оборону Луганського аеропорту».
Любов до Батьківщини та рідних досі тримають Руслана на передньому краї нашої оборони на Сході.
Фото із особистого архіву Руслана
Кореспондент АрміяInform