Придатний/непридатний, або Які рішення може ухвалити ВЛК
Під час загальної мобілізації на службу призивають чоловіків 18-60 років, придатних за станом здоров’я. Хто придатний, а хто ні, визначається висновком військово-лікарської комісії (ВЛК).
У мирний час багато захворювань могли бути перепоною для призову, однак формулювання «під час воєнного стану» значно розширює перелік хвороб, з якими можна бути призваним на службу. Дії ВЛК чітко визначені у Положенні про військово-лікарську експертизу ЗСУ, ознайомившись з ним, можна дізнатись, на що очікувати.
За законом, військово-лікарська комісія може визначити один із наступних ступенів придатності до військової служби:
- придатний;
- обмежено придатний;
- непридатний з переоглядом через 6-12 місяців;
- непридатний з виключенням з військового обліку.
Що означає кожен із ступенів придатності? — роз’яснено у Довіднику військовослужбовця після поранення?
Придатний
Громадянин придатний для залучення як до небойових, так і бойових дій. Його можна призначити на більшість посад. Категоричні винятки, коли тебе, як придатного, не можна залучити до певних родів військ, можна дізнатись в Додатку 3 Наказу МОУ № 402[1].
Обмежено придатний
Особи, визнані обмежено придатними до військової служби, непридатні до служби у десантно-штурмових військах, плавскладі, морській піхоті, на спецспорудах. Військовослужбовці, визнані обмежено придатними до військової служби, придатні до служби в частинах (підрозділах) забезпечення, ТЦК та СП, установах, організаціях, навчальних закладах.
Непридатний з переоглядом через 6-12 місяців
Ти і надалі лишаєшся військовослужбовцем і маєш перебувати у військовій частині. Командир визначає, які обов’язки ти маєш виконувати, але ці обов’язки може бути покладено на тебе виключно з урахуванням твого стану здоров’я. У такому разі тебе можуть призначати виключно на небойові посади або вивести в розпорядження командира у ППД.
Непридатний з виключенням з військового обліку
Цей ступінь придатності надає право на звільнення з військової служби. Проте у разі наявності бажання громадянин може подавати рапорт на продовження проходження служби на посадах, передбачених Переліком.
Постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби військовослужбовця чинна протягом 12 місяців з моменту проведення медичного огляду. Зауважимо, що постанова ВЛК ТЦК та СП про ступінь придатності до військової служби, яку було ухвалено під час призову або прийняття на військову службу, чинна протягом 6 місяців з моменту проведення медичного огляду.
Важливо розуміти, що є певні статті у наказі МОУ № 402 і в Розкладі хвороб, які передбачають, що непридатність чи обмежена придатність визначається індивідуально. Це питання пояснила юристка ГО «Юридична сотня» — Христина Ковтун, під час вебінару на тему: «Військово-лікарська комісія для військовослужбовців». Згідно з наказом, в умовах воєнного стану за статтями Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмеженої придатності до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами ІІ, ІІІ, — ВЛК ухвалює постанову — придатний до військової служби. Тобто між альтернативою: «обмежена придатність» чи «придатність» ухвалюється рішення про придатність в умовах воєнного стану.
Однак за окремими статтями, зокрема ст. 2 пункт б) чи ст. 4 пункт в) Розкладу хвороб, ухвалюється рішення про обмежену придатність. Це стосується таких діагнозів, як туберкульоз, вірусні гепатити, безсимптомного носія ВІЛ, анемії, порушень згортання крові, хвороб щитоподібної залози, психічних розладів, невротичних розладів, хвороб ЦНС, епілептичних синдромів.
Аналогічна норма діє стосовно статей, які означають непридатність до військової служби з переоглядом на 6-12 місяців. Таке формулювання приймається саме в умовах воєнного стану і на підставі статей, які передбачають діагнози станів після гострих хронічних інфекційних захворювань, хірургічного втручання тощо.
Леся Медведенко, кореспондент АрміяInform