“Війна буде скоро в нас у всіх під хатами, якщо ми й далі будемо шукати відмовки”
Артилеристи розуміють, за що вони воюють. “Поляк” на війну прийшов солдатом, а зараз командує взводом. В ООС гранатометником брав участь у звільненні Сєвєродонецька та Лисичанська, потім довгий час жив у Польщі.
“24 лютого мені зателефонувала мама в сльозах: “Сину, у нас війна…” Колега каже: “Навіть не думай, що ти знову туди підеш”. Я зрозумів, що долучуся до ЗСУ вкотре. Зателефонував до свого вже загиблого товариша і кажу: “Їдемо?” Він каже: “Олеже, звісно їдемо!” Патріотизм був на найвищому рівні. Ми повинні воювати, бо це наша країна. За що, за депутатів? Війна буде скоро в нас у всіх під хатами, якщо ми й далі будемо шукати відмовки. Має бути знову згуртованість, бо війна не стала слабшою. Не можеш тримати автомат? Боїшся їхати на вогневу позицію? Служи в тилу!” – каже офіцер “Поляк”.
“Немо” – водій бойової машини “Град”. Йому 52 роки. На цивілці працював шофером та будівельником. З перших днів повномасштабної війни воював разом зі своїм сином у піхоті. Одного дня прикривали піхотинців, одного танка підбили, а інший зробив залп по них… Син отримав поранення, а батько воює донині. “Головне, що син живий! А мені хочеться стріляти побільше, щоб швидше вибити окупантів”, – не здається “Немо”.
Разом з ним в розрахунку реактивної артилерії нашої бригади – Михайло. Коли почалась війна, його дитині було лише 20 днів. Але чоловік добровільно пішов захищати своїх рідних. Також побував і піхотинцем, й артилеристом. Говорить, що згуртований колектив допомагає переживати складнощі військової служби. Вони не втрачають оптимізму, нерідко жартують навіть під час обстрілів та впевнені один в одному. “Меджик” – командир БМ “Град”. На цивілці працював на пилорамі, з перших місяців великої війни теж послужив у піхоті. Він так само заряджений якомога більше гатити по ворогу: “Хочеться побільше снарядів, щоб кожен день їм “насипати”! У нас немає паніки чи демотивуючої втоми. Дай роботу – і все, ми будемо задоволені”.
Артилеристу з позивним “Петрович” – 54 роки. На питання, чи важко воювати, відповідає: “Нормально”. Боронив Україну в ООС, знову служить з перших днів повномасштабної війни. У мирному житті був трактористом, нині возить старшого офіцера батареї на бойові завдання. А ще “Петрович” – дідусь трьох внуків. Вони телефонують кожного дня, а він завжди відповідає: “У мене все добре!” Хіба він може сказати щось інше?…
“Чого я пішов служити? А хто, як не я, піде? Мої внуки чи діти? Я не піду, другий не піде, і що буде далі? Окупація та наша загибель. Маємо “перемолоти” всіх “орків”, тільки тоді знову зможемо жити спокійно”.
Возить на бойові завдання “Петрович” 25-річного “Агронома” – командира взводу. Юний офіцер не встиг пожити дорослим життям до війни, бо з 18 років воює. Він відслужив в ООС в штурмовому підрозділі, завів родину та звільнився зі служби. З перших днів повномасштабного вторгнення – знову в ЗСУ. Дружина чекає повернення додому. Дмитро хоче продовжити рід та жити цивільним життям, але зможе це зробити після перемоги. Без гідної заміни не дозволить собі піти з війни.
“У мене є азарт воювати. Я не розумію, як це немає азарту, якщо в твоїй країні війна? Ми ж не найманці в чужій країні. У нашій захищати своє – треба. Це навіть не обговорюється. Коли проїжджаю повз розбиті домівки, мотивація відразу виростає, хочеться за все помститися”, – каже командир.
Між тим, “Град” – це також пріоритетна ціль. Якщо ворог засікає артилерію, то робить все можливе, щоб її знищити. Утім, розрахунок артилеристів швидко та професійно відпрацьовує по ворожій цілі та розраховує час роботи до секунд, бо час тут – їхні життя. Вони вразили два “ТОС”, паливозаправників, польові склади окупантів, скупчення живої сили та техніки, відбивали їхні штурми.
“Нас рятує наша навченість та розуміння, за що ми воюємо. Командування зробило грамотний мікс – поєднало добровольців з мобілізованими, досвідчених – з новоприбулими. Мобілізовані за якийсь час теж стають вмотивованими. Для мене наш взвод – найпотужніші реактивщики, здатні виконувати серйозну роботу”, – підсумовує офіцер “Поляк”
Служба зв’язків з громадськістю 148-ма окрема артилерійська бригада ДШВ ЗС України