“Ми створені, щоб перемогти”, — командир 81-ї окремої аеромобільної бригади ДШВ ЗС України полковник Артем Котенко Армія FM

Армія FM побувала в гостях у десантників. Чому підрозділи 81-ї ОДШБр розташовані у трьох населених пунктах, що значить для армійців Бойовий прапор кольору «марун» і як святкуватимуть шосту річницю з дня створення частини, розповів командир
81 окрема аеромобільна бригада Десантно-штурмових військ Збройних Сил України полковник Артем Котенко.
Артеме, розкажіть, чому бригаду було створено саме з початком активних бойових дій на Сході України?
– Керівництво держави та Збройних Сил побачило, що саме десантно-штурмові війська спроможні якісно виконувати завдання, тож була нагальна потреба їх збільшення. Бойові дії розвивались нас Сході країни, тому бригада мала бути неподалік від лінії зіткнення із супротивником, тож місцем дислокації став Краматорськ.
У яких боях брала участь 81-ша бригада?
– Розпочалось усе з оборони Донецького аеропорту. Наші підрозділи змінили армійців 79-ї окремої аеромобільної бригади. Далі тривала оборона Водяного та Опитного. Робили кілька перерв на відновлення боєздатності. Потім була Авдіївська промзона. Наші військовослужбовці побували на всіх ділянках фронту.
Де бойові завдання були найскладніші?
– Звичайно, в Донецькому аеропорту. На той час бригада лише формувалася, були деякі складнощі із логістичним забезпеченням і з кадровим потенціалом.
Чому підрозділи вашої бригади розташовані в різних населених пунктах, зокрема Костянтинівці, Дружківці й Полтаві?
– Було вирішено не концентрувати всю військову частину неподалік лінії зіткнення.
Чи не заважає відстань підрозділам комунікувати?
– Можливо, на першому етапі були проблеми з комунікацією, але нині все налагоджено. Щонайменше раз на рік ми виходимо на відновлення боєздатності на один із військових полігонів. Там збирається вся бригада на злагодження.
Чи змінився суттєво кадровий склад із часу заснування?
– Кадровий склад нашої частини змінився докорінно. Дуже мало залишилось військовослужбовців, які починали в 14 році. Адже в людей свої проблеми, і вони не можуть п’ять років безупинно виконувати завдання.
Як готують строковиків у вашій військовій частині?
– Строковиків у нашій частині не готують. Молодь, яка служить в Десантно-штурмових військах, проходить спочатку підготовку у

199 навчальний центр Десантно-штурмових військ ЗС України, що у Житомирі, а потім йде у підрозділи, які віддаленні від району проведення ООС. У нашому випадку — це Полтавщина.
Чи великий відсоток місцевого населення в вашій бригаді, адже в інформаційному просторі було чимало повідомлень про те, що місцеві самі себе не хочуть захищати?
– Спершу ми не були впевнені в людях. Та коли вже минуло 6 років, час розставив все на свої місця. Зараз великий відсоток місцевих мешканців у нас служать.
На вашу думку, краще коли армійці служать ближче до родини чи коли це контрактники з інших регіонів?
– Для мене краще, коли всі потреби моїх військовослужбовців задоволені, зокрема і в родинному затишку. Тому краще, щоб сім’ї були поруч.
Які критерії відбору на контрактну службу?
– У нас багато різних посад і для кожної посади за фахом свої вимоги. А загальний критерій для всіх — це фізична підготовка.
Чи є вашій частині жінки-військовослужбовці і які умови вступу для них?
– Звичайно є, але більшість жінок обіймають посади, не пов’язані з виконанням бойових завдань.
Нещодавно відбулись навчання «Об’єднані зусилля-2020», в яких ваша бригада брала активну участь. Які ваші враження?
– Це одні з наймасштабніших навчань, які відбувались в Україні. Ми брали участь двома батальйонними тактичними групами.
Обидві — високо оцінені керівництвом. З усіма поставленими завданнями впорались на «добре» та «відмінно».
Скільки часу потрібно підрозділу для відновлення боєздатності?
– За нормативами, необхідно не менше 6 місяців. Сюди входить надання відпусток особовому складу, обслуговування озброєння та військової техніки, відновлення боєздатності, проходження злагодження.
На вашу думку, наскільки важлива комунікація між військовими частинами та пресою?
– Нині в нас дуже багато інформаційних атак, зокрема які стосуються Збройних Сил України, багато репутаційних ризиків, тому контакт має бути. І преса повинна правдиво висвітлювати інформацію. Ми підтримуємо контакти з місцевими ЗМІ. Запрошуємо їх на якісь видовищні заходи.
У 2015 році вашій бригаді вручили Бойовий прапор, розкажіть про його значення?
– На той час командував бригадою полковник Євген Мойсюк. Саме йому вручали прапор. Для нас це було велике свято, адже бригада пройшла складний бойовий шлях. І керівництво держави це відзначило.
А що символізує Бойовий прапор для саме для вас?
– Найвища цінність в частині — це Бойовий прапор, він символізує її бойовий шлях.
Як ви ставитесь до зміни кольору беретів на маруновий?
– Ці зміни треба було зробити. Якщо зважати на історію, то не блакитні берети були початком десантних підрозділів, а саме берети кольору «марун».
Якою має бути повітрянодесантна підготовка для десантників?
– Тренуються армійці згідно з планом. Якщо військовослужбовець перевівся і не має підготовки для здійснення стрибків, то ми проводимо допідготовку. Перший свій стрибок він здійснює без зброї, а після цього вже зі спорядженням та зброєю.
Перший стрибок — це свято для бійців. Чи є якісь ритуали та традиції, пов’язані із цим?
– Військовослужбовців, які тільки-но здійснили перший стрибок, розпитують про стан, емоції. За ними у цей час дуже цікаво спостерігати. І потім вони переводяться в десантники запасним парашутом. Ця традиція давно склалась, і ми її підтримуємо.
Чому девізом бригади обрали «Народжені перемагати»?
– Бо ми створені, щоб перемогти. Щоб у 2014 році підсилити військові підрозділи, які на той час вже вели бойові дії. Це гасло у нас діє не тільки в бою, а й в усіх заходах, в яких беремо участь.
Чи взаємодієте ваша бригада з місцевими організаціями та волонтерами.
– Як і всі військові, організовуємо взаємодію з місцевими органами самоврядування. Допомога волонтерів особливо потрібною була у 2014-2015 році. Зараз забезпечення Збройних Сил вийшло на новий рівень, тож підтримка цивільних відійшла на другий план.
Чи забезпечена ваша бригада, наприклад, новими зразками парашутних систем?
– Ще триває робота в Міністерстві оборони щодо розроблення нових систем. А протягом цього та минулого року надійшли в наші підрозділи нові зразки озброєння та військової техніки. В одному з’явились бойові машини «Козак», в іншому — БТР-80 після капремонту. Ми не стоїмо на місці, розвиваємось в усіх напрямах. Звичайно, не забуваємо й про інфраструктуру.
Завтра ви відзначаєте День військової частини. Які заходи заплановані та як можна до них долучитись?
– О 9.00 буде офіційне привітання всіх військовослужбовців. Запросили школярів, щоб поділитись своїм святом із молодим цивільним населенням. Буде День відкритих дверей. Якщо є бажання подивитись, як діє наша військова частина, всіх запрошуємо.
Бесіду вів Костянтин Богатирьов, Армія FM